PRINCE2® FAQ

Nejčastější otázky a odpovědi, na které hledáte objektivní odpověď. Témata jsou rozdělena na otázky ohledně projektové metodiky, školení, certifikací a jejich platnosti.

O PRINCE2

PRINCE2 je nejpopulárnější metodika pro řízení projektů. Její silné stránky jsou flexibilita a přizpůsobení se projektu. Většina ostatních metodik je zbytečně složitá, resp. těžko uplatnitelná v praxi.  PRINCE2 do projektu přináší best practice - soubor ověřených postupů, které v praxi fungují a využívají ji ti nejlepší projektoví manažeři.

Projekt je rozdělen do etap v rámci životního cyklu a jeho řízení je logicky rozdělené do rolí a odpovědností. To vše je rozdělené do 7 Principů 7 Procesů a 7 témat.

Přestože je procesní přístup PRINCE2 to nejlepší pro většinu projektů, není možné přehlížet agilní přístup. Zejména u komplexnějších projektů je agile způsob, jak řešit dílčí části, urychlit realizaci při udržení požadavků na kvalitu a rozpočet projektu.

Metodika SCRUM je nejznámější agile project management framework, ale je vhodný spíše na vývoj software. Striktně agilní přístup může být pro firmy příliš nákladný a riskantní. Navíc poslední update SCRUM vznikl v roce 2001 (Agile Software Development with Scrum, by Ken Schwaber). Axelos odvedl skvělou práci, když zainteresoval zkušené arechitekty agilních metodik SCRUM, Kanban a dalších. S jejich pomocí vytvořili nad PRINCE2 "Agile akcelerátor", který skvěle kombinuje a využívá to nejlepší z oblasti Agile a Waterfall.

Využití metodiky je bezplatné. Vlastnictvá podléhá governmentu Velké Británie, resp. pověřenou organizací AXELOS Ltd. Existují tedy licenční pravidla. Z důvodu udržení kvality výuky může výuku řízení projektů realizovat pouze ATO (Accredited Training Organisation). Uživatel nesmí kopírovat a dál šířit školící materiály (pirátské kopie). Může však plnohodnotně využívat know how a šablony pro řízení projektů.

Metodika vám pomůže stejně dobře odřídit malé projekty, jako ty velké. Obrovskou výhodou je fakt, že je modulární a lze z ní využít vždy to, co je v projektu nutné. Nebude vás tak administrativně a byrokraticky zatěžovat, přesto pomůže uhlídat projekt. Až do úspěšného konce. 

PRINCE2 je technologicky i oborově neutrální. Lze ji využít na IT i NonIT projekty. Skvěle funguje ve všech oborech, či průmyslových odvětví.

Metodiku lze doporučit všem členům projektového týmu, minimálně v úrovni PRINCE2 Foundation. Narozdíl od ostatních, nevyžaduje komplexní znalosti. Ti, kdo s projekty začínají získají know-how komplexního řízení projektů. Jejich práce začně být systematická a s šablonami PRINCE2 na profesionální úrovn

Zkušený projektový manažer si často na kurzech uvědomí, že některé techniky podvědomě využívá. Tím lépe, protože si v kurzu uvědomí pokročilé souvislosti a mnohem hlouběji si osvojí komplexní návyky pro řízení projektů. Jeho práce tak bude ještě efektivnější.

PRINCE2 Certifikace

Akreditaci dle zákona o úřednících máme.. Nikoliv však u MŠMT, ale MVČR. Školení vám tak bude započítáno do průběžného vzdělávání (vedoucích) úředníků. Zde platí i možnost fakturace bez DPH. 

MŠMT bohužel neumí "uznat" mezinárodně akreditovaný kurz PRINCE2, přestože metodiku sami používají, stejně jako další Ministerstva a podřízené organizace (používají stará a defacto nepoužitelná kritéria).

PRINCE2® 6th edition

Od 1. ledna 2020 se oficiálně mění název verze. Poslední platná verze PRINCE2® 2017 je nově označována jako PRINCE2® 6th edition. A předchozí verze PRINCE2® 2009 je v novém označení PRINCE2® 5th edition. 

Metodika PRINCE2 si svoji popularitu vybudovala na flexibilitě, tj. využití u velkých i malých projektů, bez ohledu na prostředí, či typ projektu. Jde o srozumitelnou, lehce přizpůsobitelnou metodiku řízení projektů, kterou uplatníte v jakékoliv organizaci u všech zainteresovaných osob.

Základní a univerzální principy fungují. Navíc jsou velice dobře prověřené v praxi, takže není důvod je měnit. Cílem  PRINCE2® 6th edition tak není měnit to, co funguje, ale ukázat nové poznatky, příklady přizpůsobení metodiky. Včetně agilních principů, kterým se metodika stále více věnuje, stejně jako PRINCE2 Agile.

Nenahrazuje. PRINCE2 Agile® Guidance je nejmodernější kniha zaměřená na agilní řízení a využití agilních technik. Je mnohem komplexnější a modernější, tj. více reflektuje aktuální potřeby, než např. SCRUM, Kanban a další. PRINCE2 Agile Guidance pokračuje tam, kde PRINCE2 2017 manuál o agilních technikách končí.

V žádném případě nejde o první krok, či něco podobného směrem k PRINCE3. Metodika PRINCE2 vychází z původní metody projektového řízení PRINCE. PRINCE2® 6th edition nemění osvědčený model 7 Principů, Procesů a Témat projektového řízení. Není tedy důvod měnit název.

Vyšla aktualizovaná příručka, často označována také jako PRINCE2 Manuál:  Managing Successful Projects with PRINCE2. Součástí přepracované knihy jsou i nové verze zkoušek pro úrovně Foundation a Practitioner. Cílem změn je srozumitelnější interpretace metodiky a větší důraz na Tailoring.

Nikoliv. PRINCE2® 6th edition představuje první velkou aktualizaci od roku 2009. Struktura metodiky stále obsahuje 7 Principů, Procesů a Témat. Nejde tedy o novou verze, ale aktualizaci (update) stávající.

Nový PRINCE2 Manuál má přepracované kapitoly, které mají být srozumitelnější a čtivější. Samostatná poslední kapitola Tailoring z PRINCE2® 5th edition je nyní rozdělena do všech kapitol, netvoří tedy samostatnou část. Cílem je vyšší důraz na přizpůsobení metodiky praktickým potřebám. Mezi další změny patří: 

  • vyšší důraz na tailoring (přizpůsobení)
  • zřetelnější souvislost mezi tématy a principy
  • praktické uplatnění zásad s příklady, doporučeními a tipy
  • přepracované kapitoly s příklady, jak projekty přizpůsobovat

Anglická verze PRINCE2 Manuálu a zkoušek vznikla pochopitelně jako první, v roce 2017. Překlad do dalších jazykových verzí tento rok pokračuje. Momentálně se pracuje na Němčině, Francouzštině, Polštině a dalších... 

Axelos postupně bude rozšiřovat další jazykové verze na základě poptávky a velikosti trhu. ČR se v tomto roce překladu nedočká, nicméně se s ním v budoucnosti počítá.

Jaký kurz pro začínající PM (teorie + praxe)

PRINCE2 Foundation je nejlepsi zaklad, jaky muzou zacinajici projekt manazeri ziskat. Ale jde o intenzivni kurz a rozhodne bych jim to nezkracoval na 2 dny. Uz takto to pro ne bude poradna makacka. No a za 2 tydny spoustime novy produkt PRINCE2 Workshop (prakticke rizeni projektu v sablonach a s pomoci metodiky PRNCE2). Cilem je ukazat jim jak si automatizovat praci, vyuzit benefity metodiky v denni praxi a hlavne nenechat se vmanipolovat do zasadnich projektovych chyb a omylu. Zkratka aby dokazali postupovat systematicky, profesionalne a eliminovali rizika, ktera provazi kazdy projekt.

PRINCE2 je technologicky neutrální. Jde o metodiku, takže žádný software není potřeba. Jde o osvědčené principy a postupy pro řízení malých i velkých projektů napříč obory, takže spadá do kategorie měkké dovednosti. principy je pak možné uplatňovat ve vašem software, ale stejně tak i s použitím základních kancelářských aplikací (Word, Excel atd…)

Chcete získat dárek k narozeninám?