Nejoblíbenější framework agilního řízení. Snadno se aplikuje, přizpůsobuje, řízení projektů je rychlejší a flexibilnější. Poslední update v kurzech TAYLLORCOX se ještě více zaměřuje na vytváření přidané hodnoty.
Před “Agile Menifesto” nebyl vývoj software vůbec jednoduchý a rychlý. Díky tomu se řada projektů rušila, další se měnili pod rukama tak, že přestali plnit svůj původní účel. Agile Manifest položil základ pro 12 principů agilního vývoje software.
Nejúčinnějším a nejefektnějším způsobem sdělování informací vývojovému týmu z vnějšku i uvnitř něj je osobní konverzace.
Budujeme projekty kolem motivovaných jednotlivců. Vytváříme jim prostředí, podporujeme jejich potřeby a důvěřujeme, že odvedou dobrou práci.
Vítáme změny v požadavcích, a to i v pozdějších fázích vývoje. Agilní procesy podporují změny vedoucí ke zvýšení konkurenceschopnosti zákazníka.
Nejvyšší prioritou je vyhovět zákazníkovi včasným a průběžným dodáváním hodnotného softwaru.
Tým se pravidelně zamýšlí nad tím, jak se stát efektivnějším, a následně koriguje a přizpůsobuje své chování a zvyklosti.
Agilní procesy podporují udržitelný rozvoj. Sponzoři, vývojáři i uživatelé by měli být schopni udržet stálé tempo trvale.
Dodáváme fungující software v intervalech týdnů až měsíců, s preferencí kratší periody.
Agilitu zvyšuje neustálá pozornost věnovaná technické výjimečnosti a dobrému designu.
Lidé z byznysu a vývoje musí spolupracovat denně po celou dobu projektu.
Nejlepší architektury, požadavky a návrhy vzejdou ze samo-organizujících se týmů.
Hlavním měřítkem pokroku je fungující software.
Jednoduchost - umění maximalizovat množství nevykonané práce je klíčová.
Manažeři jsou zodpovědni za rozvoj jednotlivců i týmů. A to i přesto, že u role ScrumMaster, nebo Product-Owner je v kompetenci tvorba manuálů, poradenství, nebo koučing. Jejich pohled na věc je vždy omezen na jeden produkt, nebo službu. Řízení ze strategického pohledu je tak vždy v rukou manažera.
Zajištění financí a potřebného času na školení, či konference pro svůj tým, výzvy v podobě zajímavých projektů, osobní motivace a zapojení do odborných komunit - i to je nedílnou součástí manažera.
Ale pozor! Manažer již nebude rozdávat úkoly jednotlivým členům týmu. Proaktivní převzetí zodpovědnosti za plnění dílčích úkolů, je záladním aspektem sebeorganizovaného týmu Scrum. Agilní přístup k řízení projektů vyžaduje změnu manažerských návyků.
Jako člen týmu je hlavní prioritou plnění cílů v realizovaných Sprintech. Analytik také pomáhá při testování produktu a měl by být schopen odpovědět na otázky cílené na specifikaci a benefity produktů v rámci pravidelných setkání - Sprintů.
Tyto pravidelné aktivity zpravidla neutilizují čas Byznys Analytika na 100%, zbývá tak čas na aktivity, které tato role vyžaduje (zejména bod transformace vizí a strategií do specifikace).
Ať už se rozhodnete pro komplexní přechod na agilní řízení, nebo jej otestujete na menším projektu, Agile konzultant je tím, kdo bude šířit tuto vizi všem zainteresovaným stranám na prvním agilním projektu.
Konzultant musí být odolný vůči nesouhlasům s agilní filosofií napříč organizací. Jejich cílem je naslouchání a pozitivní ovlivňování mínění tak, aby byla metodika Scrum přijata.
Prezentace základů Scrum, stejně tak přechod na nový systém řízení, nové role a kompetence, vnímání stávajících i budoucích požadavků na vývoj produktů jsou dalšími předpoklady úspěšného Agile konzultanta.
Od ScrumMastera se očekává, že bude spíše podněcovat tým ke spolupráci, než ho hierarchicky řídit. Jeho cílem je poskytovat ostatním členům své znalosti, spíše než hledat odpovědi.
Snad nejlepší metoda jak otestovat předpoklady Team Leadera pro pozici ScrumMastera je fakt, jakým bude dále pracovat. Zde je nutné si uvědomit, že Scrum tým je sebeorganizovaný. Vedoucí technického oddělení zde nemá roli, ani úlohu.
Jedna z hlavních činností Product Ownera je budování, správa a prioritizace položek v Product Backlogu. Nezáleží na velikosti projektu, zda tuto činnost dělá ze své role pouze pro sebe, nebo pro širší tým. Zde pouze zálěží na tom, že se tak stane.
Zatímco v Backlogu vznikají nové požadavky a dotazy, Product Owner do této databáze přidává vysvětlení a podrobnější informace v takovém rozsahu, aby všechny dotazy byly dostatečně vysvětleny. Dobrý manažer odpovídá na dotazy osobně, řeší zda nevznikají problémy v komunikaci, pomáhá nejenom řešit problémy a také hledat alternativní způsoby řešení..
Je tak plně v kompetenci Testera komunikovat s otatními, klást otázky a hledat nesrovnalosti. Tento přechod na proaktivní testování je také jedním z charakteriskických vlastností Scrum® týmu. Testeři, zapomeňte na to, že budete čekat, až vám někdo poskytne nějaký seznam funkcní k otestování. Zamyslete se nad tím, co má produkt řešit, jak má fungovat a pusťte se do práce!
Jste řídící typ a dokážete překonat staré zvyky (např. delegování úkolů nebo rozhodování za tým)...? Potom je ScrumMaster ideální role právě pro vás. V rámci transformace na agilní řízení se na této nové roli nejlépe uplatňují stávající manažeři projektů.
Profesně zkušenější manažeři projektů mívají perfektní přehled o skutečných potřebách svých zákazníků. Byznysové zkušenosti nejlépe uplatní na pozici Product Ownera.
Už nikdy nebudou samostatnou jednotkou, ale naopak - vývojáře je nutné aktivně zapojit již do návrhu a specifikace požadavků. Musí být schopni se vyjadřovat k návrhům, připomínkovat jejich podobu atd.. To může být pro některé z nich problém. Připravte se na to. Zejména pokud do této doby pracovali v uzavřené komunitě a žili na "své planetě"
Kromě komunikace s ostatními a připomínkování změn budou pro vývojáře nové i postupy agilního řízení vývoje. Musí být se svoj rolí dostatečně, srozmitelně ztotožněni, protože ve Scrum týmu přebírají svůj díl odpovědnosti.
Stále je tu dost těch, kteří si myslí, že agile je pouze pro agilní vývoj IT projektů. Agilní přístup považují za něco, co jim umožní být “ jen rychlejší”. Nebo, že agile = SCRUM a nic víc. Také...
Agilní transformace vyžaduje komplexnější metodiku, než jsou principy SCRUM, Kanban a další. AgileSHIFT od Axelos je odpovědí na požadavek agilního řízení napříč organizací. Nejenom v IT.
Chcete získat dárek k narozeninám?