Certifikace MSP®

MSP® certifikační schéma se skládá ze 3 úrovní: Foundation, Practitioner a Advanced Practitioner. TAYLLORCOX je oficiální Accredited Training Organisation (ATO), disponuje akreditovanými trenéry a poskytuje školení včetně certifikace. Axelos / PeopleCert osvědčení o akreditaci.

  Certifikace MSP<sup class='sup'>®</sup>

  MSP Intro

  Je 1/2 denní manažerský průřez metodikou MSP. Obrovskou výhodou tohoto úvodního programu je vydání absolventského certifikátu MSP Intro Leaving Awards od mezinárodně akreditované spol. TAYLLORCOX, resp. mateřské společnosti sídlící ve Velké Británii.

  MSP® Introduction

  MSP Introduction

  MSP Foundation

  Purpose of the Foundation Certification

  The purpose of the foundation certification is to determine whether a candidate has sufficient knowledge and understanding of the MSP guidance to interact effectively with those involved in the management of a programme or act as an informed member of a programme office, business change team or project delivery team working within an environment supporting MSP.

  The foundation certification is also a pre-requisite for the practitioner certification.

  Target Audience

  Members of a programme office, business change team members, project delivery team members, anyone who needs to understand the terminology and concepts underpinning MSP and those wishing to pursue higher level certifications (e.g. Programme Managers, Business Change Managers (BCMs) and Senior Responsible Owners (SROs).

  Examination Format

  • Multiple choice questions
  • 75 questions per paper with one mark available per question
  • Five questions to be trial and not counted in scores
  • 35 marks required to pass (out of 70 marks available) - 50>#/li###
  • 60 minutes’ duration
  • Closed book.

  MSP® Foundation kurz >

  MSP® Foundation certifikace >

  MSP Foundation badge

  MSP Practitioner

  Purpose of the Practitioner Certification

  The purpose of the practitioner certification is to determine whether a candidate has sufficient knowledge and understanding of the MSP guidance to apply the guidance to their own work and, hence, act as an informed member of a programme management team. That is, someone responsible for managing, leading, supporting or advising on work within an MSP environment. Candidates should be capable of applying the MSP guidance in a relatively uncomplicated programme within an environment that uses MSP.

  This level is also a prerequisite for programme management professionals progressing toward the advanced practitioner certification, and those aspiring to become programme management professionals in the future.

  Target Audience

  Project managers, BCMs, experts and advisers working within a programme office and other specialist/governance roles involved in supporting programmes following the MSP guidance together with those wishing to pursue higher level certifications (e.g. Programme Managers). This level is also suitable for SROs.

  Examination Format

  • Objective testing
  • Eight questions per paper, 80 marks available in total
  • 40 marks required to pass - 50%
  • Two-and-a-half hours’ duration
  • Open book (only the MSP Guide is allowed)

  MSP® Practitioner kurz >

  MSP® Practitioner certifikace >

  MSP Practitioner badge

  Akreditace

  TAYLLORCOX je mezinárodně akreditované ATO (Accredited Training Organisation), disponuje certifikovanými trenéry a realizuje oficiální zkoušky Axelos / PeopleCert pro framework Managing Successful programmes (MSP).

  Zároveň jsme také Axelos Accredited Consulting Organisation (ACO) pro audit, optimalizaci a zefektivnění procesů v oblasti řízení projektů, programů, portfolia (MSP, MoP, P3O, P3M3)

  • Nadprůměrná úspěšnost u certifikace
  • Komplexní školení projektů, programů a portfolia
  • Jako jediní jsme certifikovaní pro školení i konzultace (ATO i ACO)

  MSP® akreditace >

  MSP ATO akreditace

  MSP Trainers

  Eduard Pitka

  Project & Program & Portfolio Auditor & Lead Trainer

  Autor mnoha praktických materiálů a šablon pro tyto a další metodiky z portfolia Best Management Practice - Axelos, s oceněním EXIN Platinum Partner!

  Máte specifický dotaz? Pošlete jej hned teď našim expertům. Odpovíme na ně v rámci diskuse na kurzu!

  • 2018 - P3M3 Assesor
  • 2014 - MoP Approved Trainer
  • 2010 - PRINCE2, MSP Approved Trainer
  • 2007 - Senior Project Manager / Consultant

  Blog

  V čem se liší projekty od programů?

  V čem se liší projekty od programů?

  Aby bylo jednou provždy jasno na téma, které je stále častější. Rozdíly a přínosy PRINCE2 pro řízení projektů a MSP pro řízení programů.

  Zobrazit celý článek

  Řízení projektů s PRINCE2 i MSP

  Řízení projektů s PRINCE2 i MSP

  S metodikou PRINCE2 odřídíte vždy pouze 1 projekt = 1 Business Case. Ale s MSP - Managing Successful Programmes zvládnete hned několik projektů zároveň.

  Zobrazit celý článek

  Tajemství úspěchu MSP manažera

  Tajemství úspěchu MSP manažera

  Pracujte jako programový manažer. Managing Successful Programmes není projektová metodika. MSP vás naučí transformovat strategické cíle na projekty.

  Zobrazit celý článek

  Chcete získat dárek k narozeninám?