Nová pravidla pro kryptoburzy a směnárny: Na koho se vztahuje nařízení MiCA?
- Datum: 04.11.2024
- Autor: Monika Kovář Staňková
Oblast kryptoaktiv získává stále více pozornosti díky potenciálu pro inovace. Kryptoměny jsou ale spojovány i s riziky, jako je praní špinavých peněz a financování terorismu. Nařízení MiCA zavádí pravidla, která mají za cíl zajistit ochranu spotřebitelů, stabilitu finančního systému a podpořit důvěru v digitální finanční trhy.
Nařízení o trzích kryptoaktiv (MiCA), které bude účinné od 30. prosince 2024, nastavuje nové požadavky řpro adu osob v ekosystému kryptoaktiv:
Vydavatele kryptoaktiv
Nabízející osob
Osoby usilujících o přijetí k obchodování
Poskytovatele služeb souvisejících s kryptoaktivy (tzv. CASP).
Kryptoaktiva jsou digitální aktiva, která využívají DLT (technologii distribuovaných záznamů) nebo podobné technologie, (např. blockchain) k zajištění decentralizace. Jelikož každý záznam je trvale uložen a nelze jej zpětně měnit, zajišťují tak i určitou míru transparentnosti. Každý může ověřit, jaké transakce proběhly, i když identita účastníků zůstává často anonymní nebo pseudonymní. To vytváří důvěru v systém a chrání před podvody.
Cílem nové regulace je mj. naplnění právní jistoty, zajištění finanční stability a podpora inovací. Aby se mohly v EU bezpečně rozvíjet trhy s kryptoaktivy, bylo zapotřebí přijmout spolehlivý právní rámec, který bude jednoznačně definovat regulaci veškerých kryptoaktiv, která nejsou upravena stávajícími právními předpisy o finančních službách (MIFID II).
Druhy kryptoaktiv a jejich vydávání
Podle toho, o jaký typ kryptoaktiva se jedná, musí vydavatel (právnická osoba) splňovat konkrétní rozsah povinností.
I. Kryptoaktiva jiná než tokeny vázané na aktiva nebo elektronické peněžní tokeny
Kryptoaktiva jiná než tokeny vázané na aktiva nebo elektronické peněžní tokeny jsou typem digitálních aktiv, která nejsou stabilní ani nejsou navázaná na hodnotu jiných aktiv, jako jsou oficiální měny (např. fiat měny). Tento typ kryptoaktiva, například užitný token, fungují podobně jako virtuální klíče, které vám umožní přístup k určité aplikaci nebo službě – například můžete vlastnit token, který vám dává přístup k exkluzivním funkcím v nějaké online platformě.
V případě vydávání tohoto typu kryptoaktiva vydavatel musí být právnickou osobou a zpracovat a oznámit tzv. bílou knihu. Jedná se o informační dokument, který musí vydavatel zaslat příslušnému dozorovému orgánu nejméně 20 pracovních dnů před jejím zveřejněním. Požadavky na obsah bílé knihy jsou konkrétně uvedeny v článku 6 MiCA.
Po oznámení bílé knihy příslušnému orgánu může dozorový orgán nabídku pozastavit, zakázat nebo požadovat přidání dalších informací do bílé knihy.
Proces u bílé knihy se tedy liší od tokenů vázaných na aktiva, kde bílou knihu dozorový orgán musí prvně schválit.
Mezi další povinnosti vydavatele u tohoto typu kryptoaktiva patří:
Zveřejnění bílé knihy a případných propagační sdělení na internetové stránce (oba dokumenty musí být obsahově v souladu)
Jednat čestně, korektně a profesionálně
Odhalovat střety zájmů, předcházet jim, řídit je a zveřejňovat je
Nést odpovědnost za škody způsobené nesprávnými informacemi v bílé knize a umožnit po určitou dobu právo na odstoupení od smlouvy. Právo na odstoupení by však nemělo platit na obchodní platformě pro kryptoaktiva, jelikož by cena těchto kryptoaktiv závisela na výkyvech trhu s kryptoaktivy.
Existují výjimky, kdy nemusíte jako vydavatel těchto kryptoaktiv splňovat některá pravidla dle nařízení MiCA:
Kryptoaktiva tohoto typu nabízíte bezplatně
Kryptoaktiva vytváříte automaticky jako odměnu za údržbu distribuovaného registru (tzv. DLT) nebo validaci transakcí
Předmětem je užitný token (ten poskytuje přístup k určitým službám nebo platformám)
Držitel kryptoaktiva má právo používat je pouze výměnou za zboží a služby v omezené síti obchodníků, kteří mají smluvní ujednání s nabízející osobou.
II. Elektronické peněžní tokeny (EMT)
Tato kryptoaktiva fungují podobně jako elektronické peníze. Jsou elektronickou náhražkou za mince a bankovky a mohou být využívána k provádění plateb.
Instituce, jež plánuje vydávat elektronické peněžní tokeny (EMT), musí disponovat licencí úvěrové instituce povolená podle CRD IV, tzn. banky nebo instituce elektronických peněz. Pouze tyto mohou EMT vydávat.
Vydavatelé EMT musí vypracovat a oznámit svou bílou knihu kryptoaktiva svému příslušnému orgánu nejméně 20 pracovních dnů přede dnem jejího zveřejnění.
Mezi povinnosti vydavatelů EMT patří:
Zveřejnění bílé knihy a případných propagační sdělení na internetové stránce (oba dokumenty musí být obsahově v souladu)
Nést odpovědnost za škody způsobené nesprávnými informacemi v bílé knize
Dodržovat pravidla pro vydávání, zpětnou výměnu a uvádění tokenů na trh
Vydávat tokeny ve jmenovité hodnotě po obdržení finančních prostředků
Na žádost držitele kdykoli a zdarma zpětně vyměnit tokeny za jmenovitou fiat měnu (tedy nelze v elektronických penězích)
Nastavit interní plány zpětné výměny EMT za fiat měnu pro případ, že nebudou schopni plnit své povinnosti
III. Tokeny vázané na aktiva (ART)
Instituce, která chce vydávat toky vázané na aktiva pro účely nabízení veřejnosti či přijetí k obchodování, musí být právnickou osobou s povolením od příslušného orgánu, anebo být úvěrovou institucí (tzn. bankou).
ART stabilizují svou hodnotu navázáním na jinou hodnotu nebo právo, případně jejich kombinací, a to včetně jedné nebo více úředních měn.
Mezi povinnosti vydavatelů ART patří:
Vypracovat bílou knihu
Nechat schválit bílou knihu regulátorem a zveřejnit ji. V případech, kdy vydavatel bílou knihu ART nevypracoval sám, musí bílá kniha kryptoaktiva rovněž uvádět totožnost osoby, která ji připravila, a důvod, proč ji vypracovala tato konkrétní osoba
Povinnost vykoupit zpět své tokeny, a to buďto za tržní hodnotu nebo dodáním vázaných aktiv
Zveřejnit a dodržovat postupy pro rychlé a čestné vyřizování stížností
Řídit střety zájmů
Disponovat ozdravným plánem a plánem zpětné výměny. Plány slouží k pokrytí situací, kdy by vydavatel nebyl schopen plnit své závazky a povinnosti
Oznámit ozdravný plán příslušnému orgánu do šesti měsíců ode dne udělení povolení nebo u úvěrových institucí do šesti měsíců ode dne schválení bílé knihy
Splňovat požadavky nařízení o kybernetické bezpečnosti a provozní odolnosti DORA
Udržovat neustále rezervu aktiv, která bude umožňovat pokrytí závazků vůči držitelům tokenů a disponovat vlastními zdroji alespoň ve výši 350 tis. EUR, 2 % z průměrné výše rezervy aktiv či ¼ fixních režijních nákladů za předcházející rok, podle toho, která z částek je nevyšší
Poskytování služeb souvisejících s kryptoaktivy
Pojem CASP (Crypto-Asset Service Provider) označuje poskytovatele služeb souvisejících s kryptoaktivy. Tyto služby zahrnují správu, úschovu, obchodování a směnu kryptoaktiv pro zákazníky.
Služby související s kryptoaktivy smí poskytovat:
Právnická osoba/ nebo jiný podnik s povolením od příslušného regulačního orgánu jako poskytovatelé služeb souvisejících s kryptoaktivy. Příslušný orgán do 40 pracovních dnů od obdržení úplné žádosti posoudí, zda žadatel splňuje povinné náležitosti a udělí či zamítne povolení pro CASP.
Úvěrová instituce, centrální depozitář cenných papírů, investiční podnik, organizátor trhu, instituce elektronických peněz, správcovská společnost SKIPCP nebo správce alternativního investičního fondu, kteří jsou oprávněni poskytovat služby související s kryptoaktivy.
Za služby související s kryptoaktivy se považuje:
Služby zajištění provozování obchodní platformy pro kryptoaktiva
Služby směny kryptoaktiv za peněžní prostředky nebo za jiná kryptoaktiva
Poskytování úschovy a správy kryptoaktiv jménem zákazníků a poskytování služby převodu kryptoaktiv jménem zákazníků
Umisťování kryptoaktiv, přijímání nebo předávání pokynů ke kryptoaktivům jménem zákazníků
Provádění pokynů ke kryptoaktivům jménem zákazníků
Poskytování poradenství týkajícího se kryptoaktiv a poskytování správy portfolia kryptoaktiv.
Mezi stěžejní povinnost CASP patří:
Zavést zásady a postupy pro předcházení praní špinavých peněz, financování terorismu nebo jiným trestným činům. Jinými slovy, nastavení a dokumentování interních procesů pro identifikaci a kontrolu klientů a předcházení zneužití kryptoaktiv k legalizaci výnosů z trestné činnosti či financování terorismu
Zajistit trestní bezúhonnost a dobrá pověst u vedoucího orgánu CASP, rovněž plnit specifické požadavky na vedoucí pracovníky
Uchovávat kryptoaktiva a finanční prostředky klientů odděleně od ostatních aktiv a nepoužívat je na vlastní účet
Udržovat a uplatňovat politiku pro řízení střetů zájmů
Nastavit a uplatňovat opatření pro zabránění rizikům při zadávání činnosti externím subjektům
Mít nastavený plán pro ukončení činnosti a důsledně vyřizovat klientské stížnosti
Splňovat požadavky nařízení DORA v oblasti kybernetické bezpečnosti a provozní odolnosti
Zjišťovat hlavní nepříznivé dopady na klima, další nepříznivé dopady v oblasti životního prostředí a náležitě je zjišťovat a zveřejňovat.
CASP nesou odpovědnost za případné ztráty vyplývající z incidentů souvisejících s informačními a komunikačními technologiemi, včetně incidentů v důsledku kybernetického útoku, krádeže nebo poruchy!
Požadavky nařízení o trzích kryptoaktiv, včetně plnění regulací jako AML, DORA, ESG či komplexní řízení rizik, představují komplexní výzvu. Pro mnohé to bude náročné nejen při získávání povolení od dozorového orgánu, ale také při nastavování souvisejících procesů a jejich hladkém provozování při běžném provozu.
Plné znění článku je publikováno na doméně GDPR.cz.