Aktuální verze ISO 27001 brzy skončí. Jak upgradovat?
- Datum: 02.02.2022
- Autor: Jan Cuřín
Organizace certifikované dle systému řízení informační bezpečnosti ISO 27001, Interní Auditoři, Manažeři Kybernetické Bezpečnosti, Vedoucí Auditoři, držitelé certifikací ISO 27001- Information Security Management System (ISMS) v jakékoliv podobě (na organizaci, nebo personální) musí vyměnit své profesní "řidičáky". Změna zasáhne prakticky celý sektor informační a kybernetické bezpečnosti.
Poslední revize normy ISO 27001 proběhla v roce 2013, je to tedy 9 let od vydání aktualizace, která nese označení ISO/IEC 27001:2013. Na cestě je nová verze ISO/IEC 27001:2022. A v tomto případě nepůjde o kosmetický upgrade. Zde nezůstane kámen na kameni.
Jak se změní systém informační bezpečnosti?
Vydání nové normy ISO/IEC 27001 předchází release ISO/IEC 27002. Ten je naplánován na Q1 2022. Spuštění certifikací podle nové normy ISO/IEC 27001 bude následovat prakticky okamžitě.
Společný technický výbor Mezinárodní organizace pro normalizaci (ISO) a Mezinárodní elektrotechnické komise (IEC) ISO/IEC JTC 1 mění po téměř 20 letech celou strukturu kontrolního rámce ISO/IEC 27001/27002. Půjde tak o zcela nový pohled a požadavky na organizace, i specialisty informační a kybernetické bezpečnosti.
Základní rozdíl mezi ISO/IEC 27001 a ISO/IEC27002
Standard ISO/IEC 27001 klade požadavky, které musí být splněny, aby společnost mohla získat certifikát o shodě od akreditovaného certifikačního orgánu (Conformity Assessment Body – CAB). Norma ISO/IEC 27001 tak dokumentuje požadavky na vytvoření, zavedení, udržování a neustálé zlepšování systému řízení bezpečnosti informací.
Norma ISO/IEC 27002 je určena pro všechny organizace, které ji mohou používat jako referenční dokument pro výběr kontrolních mechanismů a poskytuje pokyny pro postupy řízení bezpečnosti informací včetně zavádění a řízení kontrolních mechanismů. Organizace mohou získat certifikát pouze podle norem, které obsahují požadavky, ale nemohou získat certifikát podle norem, které poskytují pokyny.
Změny v ISO/IEC 27001:2022
Mezi hlavní změny v ISO/IEC 27001:2022 patří:
- Příloha A odkazuje na kontroly v ISO/IEC 27002:2022, což zahrnuje název kontroly a vlastní kontrolu;
- Poznámka v článku 6.1.3 c) je upravena. Došlo k vypuštění obratu "cílů opatření" a nahrazení obratem "kontroly bezpečnosti informací"
- Znění článku 6.1.3 d) je upraveno tak, aby bylo jasné a odstraněna možná nejednoznačnost.
Změny v ISO/IEC 27002:2022
Je upraven samotný název normy. Je vypuštěn text „Soubor postupů „ (Code of practice..). Cílem této změny je odrážet zamýšlené použití verze 2022 jako referenčního souboru obecných kontrol a pokynů pro bezpečnost informací.
Úplný název normy bude pravděpodobně „Informační bezpečnost, kybernetická bezpečnost a ochrana soukromí — Kontroly bezpečnosti informací. “ (Information security, cybersecurity and privacy protection — Information security controls), který odráží širší kontext a i skutečnost, že prevence, detekce a reakce na kybernetické útoky je nyní považována za ochranu dat.
ISO/IEC 27002:2013 obsahuje 114 kontrol ve 14 oblastech, ISO/IEC 27002:2022 bude obsahovat 93 kontrol ve 4 oblastech:
- Kapitola 5 - Organizační (pokud nespadají do žádné jiné oblasti) - 37 kontrol
- Kapitola 6 - Lidé (pokud se týkají jednotlivých lidí) - 8 kontrol
- Kapitola 7 - Fyzické (pokud se týkají fyzických objektů) - 14 kontrol
- Kapitola 8 - Technologické (pokud se týkají technologií) - 34 kontrol
Pro každou kontrolu bude 5 atributů:
- Jak kategorizovat - preventivní, detektivní (vyšetřovací), nápravné
- Vlastnosti bezpečnosti informací - důvěrnost, integrita, dostupnost
- Koncepty kybernetické bezpečnosti - identifikace, ochrana, detekce, reakce, obnova
- Provozní schopnosti - řízení, správa aktiv, ochrana informací, bezpečnost lidských zdrojů, fyzická bezpečnost, bezpečnost systémů a sítí, bezpečnost aplikací, bezpečná konfigurace, správa identit a přístupu, správa hrozeb a zranitelností, kontinuita, bezpečnost dodavatelských vztahů, shoda s požadavky zákonů a smluv, řízení událostí v oblasti bezpečnosti informací, zajištění bezpečnosti informací
- Oblasti bezpečnosti - řízení a ekosystém, ochrana, obrana, odolnost
V nové verzi normy ISO/IEC 27002 bude zavedeno dvanáct nových kontrol:
- Správa identit
- Správa hrozeb
- Bezpečnost informací pro využívání cloudových služeb
- Připravenost ICT pro zajištění kontinuity provozu
- Monitorování fyzické bezpečnosti
- Uživatelská koncová zařízení
- Správa konfigurace
- Mazání informací
- Maskování dat
- Prevence úniku dat
- Filtrování webu
- Bezpečné kódování
Šestnáct kontrol bylo odstraněno z důvodu duplicity nebo lepšího sladění v rámci jiných kontrol:
- Přezkum zásad pro bezpečnost informací
- Zásady pro mobilní zařízení
- Vlastnictví aktiv
- Nakládání s aktivy
- Systém správy hesel
- Prostory pro nakládku a vykládku
- Navracení/likvidace aktiv
- Zařízení bez obsluhy
- Ochrana logů
- Omezení instalace softwaru
- Elektronické zasílání zpráv
- Zabezpečení aplikačních služeb ve veřejných sítích
- Ochrana transakcí aplikačních služeb
- Akceptační testování systému
- Hlášení slabých míst
- Kontrola technické shody
- Zakoupení aktualizované normy.
- Přezkoumání nové normy ISO 27002 a jejích kontrolních změn.
- Provést posouzení/analýzu rizik.
- Pro zmírnění všech zjištěných rizik vyberte kontrolní mechanismy, které jsou nejvhodnější, a podle toho aktualizujte zásady ISMS, pracovních postupů atd.
- Aktualizujte prohlášení o aplikovatelnosti (PoA).
Některé kontroly a kontrolní prvky byly upraveny a integrovány do jedné hlavní kontroly.
Nejčastější otázky a odpovědi před ukončením platnosti ISO/IEC 27001:2013
Lze se nějak přirpavit na novou verzi ISO 27001:2022? Určitě ano, chystáme "Bridge" program pro absolventy stávajících certifikací. V tomto programu se dozví hlavní rozdíly obou norem a best practice pro nastavení opatření.
Mám certifikaci na organizaci dle ISO 27001. Co mne čeká? Při nejbližším dohledovém, nebo re-certifikačním auditu, který nastane v době vydání nové verze budete vedoucím auditorem TAYLLORCOX podrobeni auditu dle nových požadavků.
Plánoval jsem kurz ze sekce ISO 27001, mám je odložit a počkat až bude nová norma? Určitě nikoliv. Náš pohled a odborný názor je takový, že pokud to jen trochu jde, investujte do znalostí již nyní. Aktuální verze tu s kosmetickými změnami je 20let. Přechod na novou normu bude v řadě organizací postupný a z kariérního a business pohledu vidím eobrovský potenciál v upgradování starých směrnic ISO 27001 na novou verzi. K tomu je ale dobré orientovat se v aktuálních pravidlech, ale i v těch nových.