Před mikrofonem: Otevíráme ženám svět IT
- Datum: 02.05.2024
- Autor: František Nonnemann
Věra Janičinová, Head of Partnerships & Fundraising v neziskové organizaci Czechitas, o tom, jak se daří dostávat více žen do IT. A proč je to důležité.
Nezisková organizace Czechitas si klade za cíl otevírat ženám svět IT, zejména profesně. Proč je žen v IT stále méně než mužů? Jaké největší překážky brání jejich většímu zapojení?
Věra Janičinová (Czechitas): Je to především nedostatek sebevědomí a předsudky, že v IT ženy nejsou vítány. Přitom opak je pravdou. Scházím se denně s řediteli a šéfy IT oddělení a ti mi říkají, jak moc jim ženy v týmech chybí. Více různorodé týmy přinášejí pro organizaci prokazatelně lepší výsledky. To potvrdila řada průzkumů a studií. Ředitelé, vedoucí a manažeři si to plně uvědomují. Proto se v Czechitas snažíme bořit mýty a otevírat ženám dveře do IT.
Vaše školení a další aktivity ročně využijí desítky tisíc lidí napříč Českou republikou. Jaké jsou typické účastnice? Mají zájem spíše o prohloubení svých znalostí, nebo o celkovou „rekvalifikaci“ do IT v širším slova smyslu?
Věra Janičinová (Czechitas): Naším prioritním zájme je ženám ukázat, že je pro ně místo v oboru s vyšší mzdou i vyšší přidanou hodnotou. Proto jsme připravili kariérní cesty, které je provedou až k vysněné práci. Intenzivně pracujeme na tom, abychom ženám pomohli najít si právě to, co je v IT bude nejvíce bavit. Technologie jsou obor velice pestrý a už zdaleka neplatí, že je to jenom o programování. Ženy mohou být také bezpečnostní analytičky, projektové manažerky, grafické designérky, datové analytičky nebo pracovat v týmech IT podpory. Chceme ženy nadchnout, ukázat jim cestu a pomoci s uplatněním.
Jak myšlenka motivace žen k aktivnímu zapojení do IT vznikla? Co bylo tím prvním impulsem pro vznik Czechitas?
Věra Janičinová (Czechitas): Myšlenku přivést do IT více žen měla naše zakladatelka Dita Formánková během svého studia na technické vysoké škole, kde byla téměř jedinou ženou. Viděla ohromný potenciál a přínos jak pro ženy samotné, tak pro jejich budoucí zaměstnavatele a celkově pro celou naši společnost. Zatímco na začátku jsme firmám vysvětlovali, proč mají být ženy v IT, dnes s nimi řešíme, jak dostat více žen do IT.
Větší zapojení žen do IT propagujete i u řady firem, partnerských zaměstnavatelů. Podle čeho si je vybíráte, nebo se vám hlásí sami?
Věra Janičinová (Czechitas): Partnerské firmy jsou v našem fungování velmi důležitým článkem. Díky jejich finanční podpoře můžeme ženy inspirovat a následně vzdělávat za symbolické kurzovné, aby finance nebyly bariérou pro vstup do IT. Partnerské firmy díky tomu získávají motivované a nadšené talenty do svých týmů, zvýší si tak diverzitu a podpoří své dobré jméno. Některé firmy se nám díky naší deseti leté historii hlásí samy, další oslovujeme naopak my. V našem hledáčku jsou inovativní společnosti, které pociťují nedostatek IT odborníků na pracovním trhu a chtějí s tím něco udělat. Nebo chtějí pomoct v rámci společenské odpovědnosti.
Jak funguje institut mentorů a lektorů, máte dost zájemců o zapojení se i z této strany? A odkud se nejčastěji rekrutují, spíše z IT firem, velkých společností se silným IT oddělením, z akademického sektoru?
Věra Janičinová (Czechitas): Fungování Czechitas stojí na velké komunitě odborníků a odbornic, kteří ve svém volném čase, popř. v rámci svých dobrovolnických dní poskytnutých zaměstnavateli, vyučují ženy v našich kurzech. Dělá jim radost předávat své zkušenosti a dovednosti svým budoucím kolegyním. Nejčastěji jde o lidi z firem, které mají svá IT oddělení a ovládají témata, kterým se věnujeme.
O jaké oblasti v IT je mezi vašimi klientkami největší zájem? Je to IT vývoj, provoz, datová analytika, kyberbezpečnost, nebo některé konkrétní programovací jazyky či nástroje?
Věra Janičinová (Czechitas): Do loňského roku jsme viděli největší zájem o témata testování software nebo datovou analýzu, kde stále zaznamenáváme největší míru uplatnitelnosti po ukončení Digitálních akademií. Nově jsme loni spustili kurzy a Digitální akademii zaměřenou na kybernetickou bezpečnost, která je mírně pokročilejší, a zájem je taky hodně velký.
Od letošního roku zažívá obrovský boom vzdělávání v oblast umělé inteligence (AI). Vyučujeme ji v několika kurzech podle zaměření, jak pro veřejnost, tak pro zaměstnance firem. Novinkou letošního roku bude kurz pro budoucí manažerky AI transformace, což je jedno z povolání budoucnosti. Osobně se na něj moc těším.
Kybernetická bezpečnost a digitální odolnost je stále větším tématem, zčásti i kvůli nové regulaci typu NIS2 a DORA. Projevuje se to ve vašich aktivitách?
Věra Janičinová (Czechitas): Ano, připravujeme další dlouhodobé kurzy již pro letošní podzim. Počítáme také s další Digitální akademií zaměřenou na Kyberbezpečnost, vylepšenou podle poznatků z prvního pilotního běhu. Jsme vděčni za tým odborníků, kteří nám s tématem pomáhají, i za nedávno získanou významnou finanční podporu pro tuto oblast od Nadace Kyndryl.
Dalším trendem je zmíněná umělá inteligence, která už nachází využití i při přípravě a kontrole kódu, v automatickém testování i právě v kybernetické bezpečnosti. Kde vidíte její budoucnost a možnosti využití v IT?
Věra Janičinová (Czechitas): Umělá inteligence představuje velkou příležitost. Je jisté, že některé pracovní role budou významně ovlivněny nebo zaniknou, více ohroženou skupinou mohou být v těchto případech právě ženy. Proto už teď v Czechitas vytváříme kurzy, které naopak mohou ženy významně posunout a dát jim potřebné dovednosti a tím i velkou výhodu pro budoucí uplatnění. Mám na mysli např. již zmíněnou kariérní cestu Manažerky AI transformace.
Obecně vnímám AI, při správném a efektivním uchopení, jako významného pomocníka pro nás smrtelníky v téměř všech odvětvích.
Jakým směrem chcete Czechitas dále rozvíjet? Chcete prohlubovat svoje současné aktivity, nebo se zaměřit i na další témata?
Věra Janičinová (Czechitas): Pokud se zaměříme čistě na vzdělávací aktivity, máme zde řadu novinek, které jsem již zmínila. Daleko největší inovace bude zavedení blended learning kurzů. Tedy kurzů, které budou kombinovat e-learning, online a offlline vzdělávání. V asynchronní výuce vidíme velký potenciál a chceme být první organizací v Česku, která bude blended learning integrovat do systému vzdělávání.
Stále se díváme dopředu a snažíme se držet krok s dobou. Právě proto se nyní scházíme v rámci našich kulatých stolů se špičkovými odborníky na vzdělávání, pracovní trh a ekonomiku, abychom stanovili naší vizi na dalších 5 let. Tu bychom chtěli načrtnout a veřejně představit v druhé polovině letošního roku.
Rozhovor naleznete také na doméně gdpr.cz.